Menu

Články a aktuality

 1. LH do škol

   

  26.6. 2016

   

  Prázdniny už jsou za dveřmi, tak že můžu svůj stav opět umístit na chvilku do dílny a pustit se do další práce. Na závěr školního roku jsem se totiž připojil k partě nadšenců ze spolku: Doba Karlova, z. s. a pod jejich taktovkou se účastnil osvěty ve školách. Děti ze základních škol jsem pak seznamoval s textilní výrobou. Pro zpracování rostlinných vláken za mě naprosto bezchybně pracoval starý dobrý Krteček a kalhotky. Zpracování vlny od ostřihání po finální výrobek si děti mohli také sami vyzkoušet.
  více...
 2. Poprvé v Krumlově

   

  17.-19.6.2016

   

  Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově asi nemusím nikomu představovat. 17. - 19. 6. 2016 se konal již 30. ročník této velkolepé slavnosti. Tento ročník jsem zde díky urozenému pánovi Jakubovi z Černé poprvé pod hlavičkou www.textilpostaru.cz prezentoval textilní výrobu v části Historického vojenského ležení v Městském Parku.
  více...
 3. Repliky originálů

   

  11.5.2016

   

  Jak jsem již předesílal, uveřejňuji svá nejnovější díla. Jedná se 100% vlněné ručně tkané látky v plátnové nebo keprové vazbě. Látky jsou utkané z neseskaných jemných přízí tak, aby bylo dosaženo co nejvěrnější repliky originálu (po stránce technické i vzhledové).
  více...

O textilu

 • Možnosti výroby
 • Ruční textil
 • Materiály
 • Historický textil

 

Možnosti výroby

 

  V této sekci se budu věnovat tomu, co vše je mých silách pro vytvoření kvalitního výrobku a spokojenost zákazníka. V první řadě bych chtěl zmínit, že je možné vyrábět na různé úrovni historické přesnosti. Ta se zpravidla určuje množstvím pracovních operací, které dělám ručně. Dále použitým materiálem a mírou shodnosti technických parametrů výrobku s parametry daného archeologického nálezu. U každého materiálu mohu nabídnout jiné množství ručně prováděných pracovních operací. Základem je ruční tkaní, které je společné pro všechny mé výrobky. V dalších krocích se má práce může lišit. Vlnu dokážu zpracovat dobovými postupy prakticky od ostřihání z ovce po finální výrobek. Jedná se o střihání, praní, česání, předení, barvení, tkaní, počesání a postřihání. U konopí mohu nabídnout ruční předení a tkaní. Z ostatních materiálů (jako je bavlna a hedvábí) pouze tkám. U těchto materiálů používám strojně zpracovanou přízi s možností přírodního barvení.

 

  Pracuji na dřevěném čtyřlistovém tkalcovském stavu, který umožňuje výrobu různých vazeb (jejich typy viz výše). Stav je sice moderně vyráběný, ale svými vlastnostmi odpovídá stavům používaných na přelomu vrcholného a pozdního středověku. Dále používám lucet, různě velké tkací destičky a hřebenový stávek pro výrobu vlastních tkanic. Kromě toho mohu zajistit karetkované, pletené či háčkované výrobky.

 

  Kromě samotné textilní výroby je též možné dodávat a využívat ve výrobě přírodně barvené materiály. Nejčastěji se jedná o barvení cibulovou slupkou, kořenem mořeny barvířské, případně šafránem, v sezoně i kopřivou). Ve výjimečných případech mohu tkát na dvanáctilistovém stavu a dodat Vám tak například ručně tkané atlasové vazby.

 

Ruční textil

 

 Zajímá Vás k čemu je vlastně ruční textil dobrý nebo proč platit nemálo peněz za ruční práci, když masová strojní produkce textilu a konfekční výroba oděvů chrlí na trh obrovské množství výrazně levnějších výrobků? Například proto, že ruční textil je v dnešní době poměrně vzácný a kvalitní řemeslné produkty mají vysokou a stálou hodnotu.

 

  Ruční práce obvykle znamená nižší produktivitu, menší objem výroby i vyšší ceny. Nezapomínejme ale, že má také své nesporné, bohužel často opomíjené výhody. Jednou z těchto výhod je jedinečnost každého kusu. Do každého výrobku člověk při práci vkládá část sebe sama: svůj rukopis, představivost, svůj cit a um. To dává zákazníkovi maximální volnost v jeho požadavcích. Kromě toho, že si může vybírat podle toho, jak na něj působí styl a osobitost výrobce, může se zákazník stát sám sobě návrhářem. Přesně pak může specifikovat, jaké vlastnosti má výsledný produkt mít, z čeho má být vyrobený a pochopitelně i to, jak má vypadat.

 

  Možností výběru toho správného výrobku je nepřeberné množství. Že se v tom všem nevyznáte? To vůbec nevadí. Stačí Vám vědět, k čemu má daný kus sloužit, co od něj čekáte a společně se jistě dobereme toho správného výsledku. Považuji za samozřejmost poskytovat ke svým produktům i bezplatnou konzultaci předem. Není nutné, abyste se podřizovali tomu, co je zrovna k mání v obchodech. Nechte se inspirovat v sekcích ukázky a inspirace nebo výrobky skladem, popusťte uzdu své fantazie, kombinujte, vymýšlejte si. Bude mi potěšením pro Vás vyrobit přesně to, co si budete přát.

 

Materiály

 

  Z nepřeberného množství materiálů, které jsou dnes pro textilní výrobu dostupné, jsem se rozhodl používat ty přírodní. K tomuto rozhodnutí mě vedla především úcta k tradici a fakt, že se zabývám převážně tvorbou podle historických předloh. Díky festivalům historického charakteru s přesnou datovací, jsem si vyzkoušel jaké to je nosit oděvy z přírodních materiálů. Jejich vlastnosti mně nadchly tak, že i v běžném životě dávám těmto přednost materiálům a můžu se na ně spolehnout i v drsnějších podmínkách. Ve své tvorbě nejčastěji používám 100% ovčí vlnu, dále len nebo bavlnu a v neposlední řadě také konopí a hedvábí.

 

  Detailnější popis a vlastnosti jednotlivých materiálů jsou k dispozici na stránkách projektu Družina pánů z Pořešína v sekci textilní výroba.

 

Historický textil

 Již od nepaměti lidé využívají textilní výrobky snad pro všechny obory své činnosti. Od oděvů, lůžkovin, přes plachty, zavazadla až po zbroje, štíty nebo dokonce zbraně. Bohužel je dnes mezi veřejností vlivem „historických“ filmů, seriálů či počítačových her rozšířeno mnoho mýtů, fikcí a nereálných představ o tom, jak naši předkové skutečně žili, co znali a co s pomocí tehdejší technologie dokázali. Proto se snažím propojit informace o historické podobě a technikách textilní výroby s výrobními postupy v praxi. Tyto informace získávám především z archeologických prací a konzultací s odborníky na dané historické období.

 

 Snažím se vytvářet co nejvěrnější rekonstrukce pomocí dobových nástrojů a postupů podle doložených faktů. Nejčastěji čerpám z konkrétních archeologických nálezů. Tyto výrobky jsou určeny především pro muzea a projekty, které se snaží o maximální věrohodnost a přesnost svých materiálů.

 

  Další možností je zpracování, které se nálezy a užitým postupem pouze inspiruje. Vznikají tak výrobky, které nejsou zcela rekonstrukčně přesné, ale odpovídají provedením za použití dobové technologie.

 

 Samozřejmě také rád popustím uzdu své fantazie a nechám se historií jen inspirovat a tvořím podle své fantazie. Takové výrobky však ze zásady nezaměňuji za rekonstrukci ani za výrobky inspirované nálezem a nevydávám je za historické, ale pouze historizující. Takové výrobky, jsou pak určeny převážně divadelním spolkům nebo hráčům tzv. LARPů, kteří svůj fantazijní kostým chtějí mít propracovaný detailně, aby docílili co nejlepšího dojmu a zároveň nepřiházeli o praktičnost.

 

  Pokud Vás zajímá detailnější popis historického textilu, opět doporučuji navštívit příslušnou sekci na stránkách projektu Družina pánů z Pořešína. Na těchto stránkách naleznete podrobnější články o textilu kolem roku 1320, kde se této problematice věnuji konkrétněji spolu s dalšími autory.

 

  Jiné datace než je počátek 14. století stále zpracovávám. Bohužel je to běh na dlouhou trať, proto prosím o shovívavost, budu se snažit pro Vás postupně zjišťovat a zprostředkovávat co nejvíce informací.

 

 

html templates