Menu

Články a aktuality

 1. LH do škol

   

  26.6. 2016

   

  Prázdniny už jsou za dveřmi, tak že můžu svůj stav opět umístit na chvilku do dílny a pustit se do další práce. Na závěr školního roku jsem se totiž připojil k partě nadšenců ze spolku: Doba Karlova, z. s. a pod jejich taktovkou se účastnil osvěty ve školách. Děti ze základních škol jsem pak seznamoval s textilní výrobou. Pro zpracování rostlinných vláken za mě naprosto bezchybně pracoval starý dobrý Krteček a kalhotky. Zpracování vlny od ostřihání po finální výrobek si děti mohli také sami vyzkoušet.
  více...
 2. Poprvé v Krumlově

   

  17.-19.6.2016

   

  Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově asi nemusím nikomu představovat. 17. - 19. 6. 2016 se konal již 30. ročník této velkolepé slavnosti. Tento ročník jsem zde díky urozenému pánovi Jakubovi z Černé poprvé pod hlavičkou www.textilpostaru.cz prezentoval textilní výrobu v části Historického vojenského ležení v Městském Parku.
  více...
 3. Repliky originálů

   

  11.5.2016

   

  Jak jsem již předesílal, uveřejňuji svá nejnovější díla. Jedná se 100% vlněné ručně tkané látky v plátnové nebo keprové vazbě. Látky jsou utkané z neseskaných jemných přízí tak, aby bylo dosaženo co nejvěrnější repliky originálu (po stránce technické i vzhledové).
  více...

Články a aktuality

LH do škol

 

26.6. 2016

 

Prázdniny už jsou za dveřmi, tak že můžu svůj stav opět umístit na chvilku do dílny a pustit se do další práce. Na závěr školního roku jsem se totiž připojil k partě nadšenců ze spolku: Doba Karlova, z. s. a pod jejich taktovkou se účastnil osvěty ve školách. Děti ze základních škol jsem pak seznamoval s textilní výrobou. Pro zpracování rostlinných vláken za mě naprosto bezchybně pracoval starý dobrý Krteček a kalhotky. Zpracování vlny od ostřihání po finální výrobek si děti mohli také sami vyzkoušet. Považuji za správné děti už od základní školy osvobozovat od veřejně rozšířených bludů o tom, jak naši předkové žili, a co uměli. Podle mého pocit, že teď děláme všechno nejlíp a naši předkové chodili v pytlovině, hadrech a nic neuměli, směřuje spíše k aroganci a neschopnosti než k nějakému rozvoji. Po pravdě nečekal jsem, že zájem dětí o výrobu textilu bude tak vysoký. Někteří si prohlíželi pérové nůžky, jiní sledovali, jak vzniká na vřetánku či kolovratu příze, jak se pracuje na tkalcovském stavu. Někteří chtěli vědět i to, jak se vlastně nosí plstěné válenky. Úžas dětí nad tím, co všechno naši předkové uměli a co my už dávno ani neumíme, byl pro mě skvělou odměnou. Pokud by se našel někdo kdo, by takovouto edukační akci uvítal i při mimoškolních aktivitách o prázdninách, neváhejte a napište. Rád tu informaci předám dál.

 

 

Poprvé v Krumlově

 

17.-19.6. 2016

 

Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově asi nemusím nikomu představovat. 17. - 19. 6. 2016 se konal již 30. ročník této velkolepé slavnosti. Tento ročník jsem zde díky urozenému pánovi Jakubovi z Černé poprvé pod hlavičkou www.textilpostaru.cz prezentoval textilní výrobu v části Historického vojenského ležení v Městském Parku. Kdo se zastavil, mohl se dozvědět zajímavé informace o tom, jak se vlastně textil vyráběl včetně názorné ukázky a možnosti si některou z technik vyzkoušet. Také zde bylo možné si některý z mých výrobků skladem na místě opatřit za internetové ceny, objednat si nějaký kus na míru a v neposlední řadě se mohl schovat před rozmary počasí, které jako již tradičně Slavnosti pětilisté růže doprovázejí. Pokud jste mně minuli, budete mít možnost zase za rok, nebo někde jinde...

 

 

Repliky originálů

 

11.5.2016

 

Jak jsem již předesílal, uveřejňuji svá nejnovější díla. Jedná se 100% vlněné ručně tkané látky v plátnové nebo keprové vazbě. Látky jsou utkané z neseskaných jemných přízí tak, aby bylo dosaženo co nejvěrnější repliky originálu (po stránce technické i vzhledové). /více/Této výrobě předcházelo studium dostupných materiálů i konzultace s předními odborníky. Jako předlohu jsem zvolil nálezy fragmentů textilu datovaných do období cca 1350-1420 nalezených v Praze na Jámách. Vycházel jsem z výzkumů NPÚ z let 2004-2008 a prací PhDr. Heleny Březinové Ph.D. a Bc. Davida Kohouta z Archeologického ústavu. Pokud jsem Vás zaujal, v sekci „Ukázky a inspirace“ naleznete fotky včetně porovnání originálu s mojí replikou. Máte-li jakýkoliv dotaz či komentář, stačí využít facebook, email: Info@textilpostaru.cz případně Emailový formulář

 

 

Libušínská bitva

 

23.4.2016

 

Již brzy proběhne 25. výročí Libušínské bitvy. Stejně jako většina lidí, kteří se věnují historickému řemeslu, tam budu k zastižení i já. Ovšem na rozdíl od všech stánkových prodejců, kterých zde jistě bude požehnaně, Vám nabízím možnost vidět své výrobky vystavené nemilosrdným podmínkám praxe. Nebudu totiž nabízet své zboží v pohodlném stánku kdesi na kopci, ale jako jeden z Družiny Pánů z Pořešína budu plnit všechny náležité povinnosti ozbrojence v dobovém táboře. Proto Vás zvu do našeho tábora umístěného v sekci 2. Dobového tábora, (tzv. tábor 14.stol umístěný za bitevním polem) kde bude k vidění nejen textil postaru. Pro více informací o programu a umístění doporučuji navštívit i oficiální stránky: Libusin.org

 

 

Spuštění projektu

 

26.2.2016

 

Konečně se čas naplnil, přípravy byly dokončeny, úřední šiml zařehtal a vznikl nový projekt. Všechny koho zajímají kvalitní textilní výrobky s puncem ruční výroby, zvu na stránky tohoto projektu, na stránky textilpostaru.cz nebo na přidružené Facebookové stránky Textil po staru. Ať už Vás ruční textil zajímá kvůli přesné rekonstrukci historického oděvu , kvalitního fantasy kostýmu přesně podle vašich nejdivočejších představ, příjemného kusu luxusního bytového doplňku nebo snad kvůli kusu originálního a praktického oblečení, věřím, že najdete, co hledáte. Budu pro Vás také zveřejňovat aktuality o nabídce, vybrané nové informace z historického, řemeslného nebo fantasy dění v sekci: Články a aktuality nebo na facebooku.

html templates